Masáže a jejich druhy
Masáž má celkový vliv na organismus a jeho obranyschopnost. Ovlivňuje oběhový systém, má vliv na psychiku, potíže spojené s kraniem, bolesti hlavy a zubů, ovlivňuje pohybový aparát celého těla, posiluje imunitní systém, je vhodná pro celkovou regeneraci a uvolnění organismu. Působí na parézy a poruchy končetin, bolesti zad a pánve, zažívací obtíže, potíže s vylučováním, průjem, zácpa, gynekologické obtíže, hemeroidy atd. Tato masáž ovlivňuje dýchání, srdeční činnost, bolesti, otoky, kožní choroby.
SHIATSU (JAPONSKÁ MASÁŽ)
Jde o japonské léčebné metody, které kombinují zásady tradiční čínské medicíny s praktikami podobnými akupresuře. Jde o kombinaci mnoha rozmanitých technik, včetně tlaku, třesení, otáčení, poplácávání, škubání, zvedání, zaštipování, hnětení, válení a hlazení. Shiatsu má především psychologický a duchovní význam, kdy při komunikaci dotekem vzniká účinný prožitek, který probouzí v pacientovi samoléčitelské schopnosti. Dotyk je zde považován jako základní prostředek ke zmírnění bolesti. Masér pracuje jemně vláčnými rytmickými pohyby s klientovou čchi. Klient zůstává kompletně oblečený ve volném pohodlném oděvu. Čchi prochází volně do všech částí těla a cestou prochází více než třemi stovkami akupresurních bodů. Masérovy prsty, ruce, kolena nebo lokty pokryjí několik těchto kritických akupresurních míst současně. Současné hluboké dýchání čistí mysl a umožňuje zvýšený přísun kyslíku, který povzbuzuje činnost vnitřních orgánů.
MOXOVÁNÍ (POŽEHOVÁNÍ)
Vznikla na severu, v chladných oblastech Číny jako metoda moxování, požehování. Jde o nahřívání, prohřívání a připalování aktivních bodů. Dodává nemocnému ztracenou energii. Rovnoměrným, pomalým hořením směsi léčebných látek, z nichž převahu tvoří pelyněk, vzniká teplo, které proniká do hlubších vrstev, ohřívá jednotlivé body a dráhy a podporuje v nich oběh energie čchi a krevní oběh. Tím vyhání z těla chlad, odstraňuje stagnaci krve a doplňuje spotřebovanou energii. Dlouhodobé moxování zabraňuje chorobám a prodlužuje lidský věk. Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organismu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém. Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje pulz a snižuje krevní tlak.
MASÁŽE SPORTOVNÍ A REKONDIČNÍ
Cílem masáží je ulevit napětí ve svalech, odstranit únavu a obnovit tok energie. Masáž působí na krevní oběh a přispívá k roztažení cév. Stimulace nervů a krevního oběhu ovlivňuje i vnitřní orgány. Prostřednictvím lymfatického systému odstraňuje z těla odpadní látky a jedy. Při bolesti svalů napomáhá páteři a sní spojeným svalům ke správnému držení těla. Zbavíme-li se svalového napětí, cítíme se lehčí, přirozeněji a sebejistěji. Kromě fyziologického účinku má masáž i velký psychologický vliv. Během masáže se zbavujeme stresu a dochází k velmi důležité neverbální komunikaci, kterou bychom neměli v naší zvýšeně neosobní a odtažité společnosti podceňovat.
BAŇKOVÁNÍ
Masáž baňkami či baňkováním rozumíme přikládání skleněných kulovitých nádobek se zahřátým vzduchem, v nichž se při ochlazování vytvoří podtlak, jenž způsobí jejich přisátí na pokožku. Je to metoda velmi stará, známá již ve středověku a používána nejen k potlačování bolesti pohybového aparátu, ale i k zmírnění vnitřních potíží.
REFLEXNÍ MASÁŽ
Je metoda využívající reflexní body a reflexní plošky převážně na chodidlech, na které se působí tlakem. Tyto reflexní plošky mají přímou souvislost s jednotlivými tělesnými orgány. Takovýmto působením lze diagnostikovat i ty nejskrytější příčiny nemocí, které jsou ukryté v lidském těle, a zároveň správnou stimulací možno napomoci dostat tělo do původní přirozené harmonie. Teoretickými znalostmi a praktickými zkušenostmi touto oblíbenou a relativně jednoduchou metodou lze dosáhnout velmi účinné a mnohdy i rychlé pomoci.